| |
главная - история - политика - языки - ислам - туризм и отдых - заказ тура - атлас - библиотека - каталог сайтов - фотогалереи - обои - прогноз погоды - музыка и кино - купить книгу - сувениры - поиск - рассылка | |
Алжир - Афганистан - Бахрейн - Египет - Израиль - Иордания - Ирак - Иран - Йемен - Катар - Кипр - Кувейт - Ливан - Ливия - Марокко - ОАЭ - Оман - Палестина - Саудовская Аравия - Сирия - Тунис - Турция | |
ВИСТУП МІНІСТРА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ Б. ТАРАСЮКА ПЕРЕД ЧЛЕНАМИ УКРАЇНСЬКО-ТУРЕЦЬКОЇ ДІЛОВОЇ РАДИ ТА УКРАЇНСЬКИМИ І ТУРЕЦЬКИМИ ПРОМИСЛОВЦЯМИ ТА ПІДПРИЄМЦЯМИ.
Стамбул, 21 березня 2000 року
(прес-реліз брифінгу з поточних питань зовнішньої політики)
Шановні панове!Перш за все хотів би привітати вас і висловити щиру вдячність за ту гостинність, яку ми відчуваємо в ході цього візиту, перебуваючи на турецькій землі.
Мої вчорашні переговори та зустрічі з Президентом Туреччини Сулейманом Демірелем, Прем'єр-міністром Бюлентом Еджевітом, міністром закордонних справ Туреччини Ісмаїлом Джемом, державним міністром Казимом Юджеленом та міністром оборони Сабаххаттіном Чакмакоглуу черговий раз засвідчили, що Україна і Туреччина є друзями і добрими сусідами, а також підтвердили великі потенційні можливості обох країн у розвитку двостороннього співробітництва. В першу чергу це стосується співпраці в торговельно-економічній сфері, яка є базисом для розвитку наших відносин і в інших галузях.
Одним з основних завдань цього візиту є саме розвиток торговельно-економічного співробітництва. Тому не випадково до складу української делегації увійшли представники провідних фірм та промислових об'єднань України, які мають значну зацікавленість у налагодженні ефективного довготривалого співробітництва з підприємцямиТуреччини. На нашій зустрічі присутні представники провідних підприємств України різних галузей народного господарства: авіабудування та моторобудування (підприємство "Мотор-Січ"), енергетики (державна зовнішньо-торговельна компанія "Укрінтеренерго"), транспортних перевезень (акціонерне товариство "Укррейл"), металургійної промисловості (ВАТ "Керамет", компанія "Інтерсервіс"), хімічної промисловості (ВО "Сумихімпром") та багато інших. В цій зустрічі беруть участь керівники трьох промислових регіонів України - Донецької, Запорізької та Сумської областей, а також Українського союзу промисловців і підприємців та Торговельно-промислової палати України. Вони привезли з собою до Туреччини численні матеріали про виробничі і експортні можливості їх регіонів і підприємств, які, я сподіваюсь вас зацікавлять.
Туреччина з її потужним потенціалом, міжнародним авторитетом та можливостями є одним з найперспективніших торговельно-економічних партнерів України в Чорноморському регіоні і регіоні Малої Азії.
Сподіваюсь, що присутність у цьому залі відомих турецьких бізнесменів свідчить про зацікавленість підприємницьких кіл Туреччини у подальшому розвитку співробітництва з Україною і впевнений, що ви прийшли на цю зустріч з метою дізнатись якомога більше про можливості співробітництва з Україною.
Тому хотів би коротко поінформувати вас про сучасну політичну ситуацію та економічне становище в Україні. Минулого року нам вдалося добитися зростання обсягів виробництва промислової продукції на 4,3% та промислового виробництва - на 10,2%. За підсумками двох місяців відбулося зростання ВВП на 6.1%. Все це є наслідком рішучих дій Президента України Л.Д.Кучми та нового Уряду України, очолюваного В.А.Ющенком, які проголосили основною метою своєї економічної політики "реформи заради добробуту".
Цей курс Президента та Уряду України підтримує недавно сформована парламентська більшість у Верховній Раді України.
В цьому році Україна зробить рішучі кроки на шляху до членства у Світовій організації торгівлі. Ми започаткували співробітництво з Європейською асоціацією вільної торгівлі, з якою Туреччина вже має угоду про вільну торгівлю. Таким чином, вже у найближчому майбутньому наші торговельно-економічні відносини будуватимуться на загальновизнаних у світі правових нормах.
Покращується інвестиційний та приватизаційний клімат в Україні, що є вельми важливим для тих, хто має намір інвестувати в Україну. Я маю на увазі цьогорічну програму приватизації, яка передбачає роздержавлення великих прибуткових підприємств енергетичної, металургійної, нафтопереробної галузі, провідного українського підприємства у галузі телекомунікацій "Укртелеком". В цьому році 92% сільськогосподарських підприємств перейдуть у режим приватного господарювання.
Варто відзначити, що протягом останніх двох років Туреччина починає відігравати все більш помітну роль у зовнішньо-економічній діяльності нашої держави. Цьому особливо сприяють активні контакти на рівні президентів, керівників урядів та інших високих чинників обох держав.
Починаючи з 1992 року, обсяг торгівлі між Україною та Туреччиною зріс більш ніж у 10 разів і склав у 1999 році 1 млрд. дол. США . Туреччина посідає 5-е місце серед торговельних партнерів України.
Водночас, аналіз структури експорту та імпорту показує, що вона має певну асиметрію. З української сторони переважають вироби металургії, з турецької - легкої та харчової промисловості. Основним завданням, на мою думку, найближчим часом повинно стати забезпечення диверсифікації торговельно-економічних стосунків, з особливим наголосом на виробничу кооперацію,інвестиційні проекти у сфері машинобудування та новітніх технологій, де є значні резерви та потенціал у обох сторін.
Важливим чинником поглиблення двостороннього співробітництва є геостратегічне положення обох країн на перетині шляхів сполучення між Північчю та Півднем, Сходом та Заходом. Будучи розташованими в акваторії одного моря - Чорного - обидві держави не мають права не скористатись своїм вигідним становищем. З цією метою нам необхідно спільно розвивати відповідні комунікаційні системи та направляти у взаємовигідному напрямку транспортні потоки.
Стратегічно важливим є співробітництво між нашими країнами у сфері енергетики. Туреччина, економіка якої стрімко розвивається, все більше відчуває потребу у забезпеченні енергоресурсами. Тут можливості України могли б бути використані у двох сферах: постачанні електроенергії та участі в спорудженні та функціонуванні об'єктів енергетичного комплексу в Туреччині. Володіючи значним досвідом у спорудженні та експлуатації нафто- та газопроводів, а також маючи всі необхідні для цього потужності, Україна могла б разом з турецькими компаніями взяти активну участь у розбудові та розширенні існуючих трубопроводів. Тим більше, що в державах, звідки надходитиме і вже надходить газ та нафта до Туреччини (Росія, Туркменистан, Іран), з успіхом використовується українське обладнання та технології, а перший позитивний приклад нашої співпраці вже є - це реконструкція газопроводу Тальне-Ізмаїл, яким постачається газ до Туреччини.
Варто зазначити, що в Україні із значною заінтересованістю ставляться до пропозицій турецьких компаній по розширенню їх участі в розвитку туристичного та готельного секторів, інвестуванні коштів у розвиток інфраструктури великих міст, зокрема, Києва.
Широке поле для взаємовигідного співробітництва у сфері туризму є також в Криму, де турецькі компанії з їх величезним потенціалом можуть надати належну допомогу у створенні відповідної сучасної інфраструктури.
Ми сподіваємось на заінтересоване обговорення цих пропозицій після завершення нашого ланчу. Очікуємо на подальший їх розвиток у майбутньому як в Туреччині, так і в Україні. Мною дана вказівка Посольству України в Туреччині надавати всіляке можливе сприяння розвитку подальших двосторонніх зв'язків. Звертаюсь до бізнесменів обох країн - якщо у вас виникають запитання з тих чи інших причин, контактуйте з Посольством, яке детально і в конструктивному плані опрацьовуватиме кожний ваш запит.
Переконаний, що і надалі важливу роль у розвитку торговельно-економічного співробітництва відіграватимуть Торговельно-промислова палата України та Рада із зовнішніх економічних зв'язків Туреччини.
Ми вітаємо прагнення турецької сторони інвестувати в Україну та брати активну участь у взаємовигідних проектах, які приноситимуть постійні прибутки та закликаємо активніше діяти в цьому напрямку.
Хочу нагадати, що на прохання турецьких бізнесменів та з метою полегшення взаємних контактів між Україною та Туреччиною укладено візову угоду, яка значно спрощує візовий режим для представників ділових кіл. Тепер для оформлення поїздки турецьким бізнесменам необхідно заповнити лише візові анкети та додати реєстраційні документи компанії.
Приємно відзначити, що вже зараз, не чекаючи гучних закликів, значний внесок у розвиток українсько-турецької економічної співпраці вносить Українсько-турецька Ділова рада.
Важливо, що діяльність Ділової ради вже вийшла за межі столиць. Два останні засідання ради проходили в регіонах у 1998 році в Бурсі (Туреччина) та у 1999 році в Донецьку (Україна). На мою думку це є принциповим, оскільки саме за регіональним компонентом ховаються значні потенційні резерви для підвищення ефективності та надання нових імпульсів двосторонньому співробітництву.
Значні надії ми покладаємо на активізацію роботи Спільної Міжурядової українсько-турецької Комісії з торговельно-економічного співробітництва. На жаль, в силу об'єктивних причин протягом більше трьох років не вдається провести друге засідання зазначеної Комісії.
Після повернення до Києва я сприятиму тому, щоб забезпечити якнайшвидше проведення Другого засідання Комісії. Тим більше, що вже накопичилась низка питань, зокрема, необхідність розробки та прийняття програми довгострокового економічного співробітництва між Україною та Туреччиною на 10 - 15 років, які потребують нагального вирішення.
Для дипломатів Чорне море - це поняття не лише географічне, а й політико-економічне і тому наша робота спрямована саме на використання всіх наявних можливостей на благо наших народів. Сьогодні у вас є добрий шанс започаткувати нові та розвинути існуючі контакти, досягти плідних домовленостей із своїми партнерами.
Сподіваюсь, що ваші переговори пройдуть в діловому конструктивному дусі партнерства.
На закінчення виступу дозвольте висловити впевненість, що у взаємовигідного співробітництва між нашими державами - велике майбутнє і сьогоднішня наша зустріч сприятиме його подальшому розвитку.
Дякую за увагу і бажаю успіхів!